Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi)

19. listopadu 2012 v 21:46 | Matouš Pavlík |  Křižákovití (Araneidae)
Patří mezi křižákovité (araneidae), je jedním z několika druhů rodu Argiope. Vzrůstem se řadí mezi větší zástupce čeledi. Délka těla kolísá u samic mezi 15 - 20 mm, u samců pouze 3 - 6 mm. Samice mají velký oválný zadeček s bílými, žlutými (někdy až oranžovými) a černými pruhy. Je to velmi viditelná kresba, již prakticky lze jen těžko přehlédnout. Nohy jsou pruhované stejně, a hlavohruď má stříbřitou barvu. Malý sameček je celý hnědý, až na bílo-žlutou kresbu na zadečku.
Křižák pruhovaný pochází původně ze střední Evropy. Odtud se však rozšířil i na sever a nyní už patří mezi běžné pavouky ČR. Od roku 1991 se po Česku začal šířit a v současné době je prostě všude. Obývá většinou suché louky s vysokou trávou, někdy i zahrady. Staví si na první pohled snadno rozpoznatelné sítě. Jejich tvar je stejný jako u jiných druhů křižáků, středem však svisle vede daleko hustější a bělejší pruh pavučiny, tvořený více vlákny.
Po námluvách, které jsou u těchto pavouků běžné v červenci, klade samice do kuličky oranžová vajíčka, která pak opřede jemným vláknem a opatří pavučinovou destičkou, na které je pak celý výtvor zavěšen. Kolem něj vytvoří velmi hustou a silnou vrstvu tkaniny, jako tepelnou izolaci. Nakonec vše opřede dalším - hnědým obalem, také velmi pevným (má za úkol udržet celý kokon po hromadě), který pak připoutá k vrchu nějaké rostliny (většinou to bývá výš než 20 cm od země. Vajíčka přezimují a na jaře se líhnou malí křižáčci. Ti kokon opouštějí až v květnu.
Tento pavouk je jistými zdroji označován za jedovatého. V žádném případě ale není důvod se ho obávat. Kousnout Vás na předloktí a způsobit lehký otok dokáže většina křižáků a argiope není výjimkou. Jinak však jeho kusadla ani neprokousnou kůži. Na internetu se lze setkat se články typu: ,,Pozor na jedovaté pavouky! Křižák pruhovaný zaútočil...", a tak se šíří hromadné zděšení. Komentáře některých k těmto článkům ve mně vzbuzují spíše pocit, že se do střední Evropy dostaly miliony černých vdov, které se chystají 21.prosince 2012 způsobit apokalypsu... V žádném případě však tyto články neberte vážně a komentáře k nim raději ani nečtěte.
S chovem tohoto křižáka mám velmi bohaté zkušenosti. Každé léto si beru pár samic domů a pár týdnů o ně pečuji. Jako chovná nádrž vám postačí i obyčejná pětilitrová sklenice, jaké se používají třeba na okurky. Doporučuji zakrýt ji víčkem s několika malými otvor na dýchání. Na dno nasypte trochu půdy - může to být hlína, písek, zkrátka co chcete. Někde venku si sežeňte několik větviček, vysokých přibližně jako sama sklenice a napíchejte je do substrátu tak, aby se různě křížily a opíraly se o stěny sklenice. Křižáka vpusťte rovnou dovnitř. Jeho chov je velmi jednoduchý, pouze to chce pro začátek trochu rad. Křižák pruhovaný si na nový domov bude chvíli zvykat, proto se nedivte, že za začátku nebude přijímat potravu. Až později si od vás přeci jen jídlo vezme. Jestli tak neučiní ani po pěti dnech, raději ho pusťte a vyhledejte si nového. Krmení je v celku jednoduché. Venku na louce nasbírejte malý hmyz (neměl by být větší než křižák samotný), např. páteříčky, mouchy, pestřenky, saranče, atd. Ulovenou potravu nevhazujte do výběhu. Živé zvíře přidržte pomocí pinzety u křižáka. Bude-li se potrava dobře hýbat a kroutit, pavouk si jí všimne a uchopí ji sám. Pak můžete pozorovat, jak svou oběť uchopí a zabalí do pavučiny. Věřte mi, že kdo to nikdy neviděl, bude to považovat za velký entomologický zážitek. Když je s obalováním hotov, uchopí kořist a vstříkne do ní jed. Pak už následuje jen vysátí tekutin.
Jestliže jste odchytili samice s těmi největšími zadečky, určitě vám i v zajetí brzy nakladou vajíčka. To, jestli se vám však vylíhne už záleží na náhodě.
Křižák, utíkající z chovné nádoby :-)
Argiope bruennichi na louce
Křižák pruhovaný obaluje kořist. (v pozadí je vidět chovná nádoba)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 xdeimos xdeimos | E-mail | 9. června 2015 v 17:04 | Reagovat

moc krasny pavouk snad ho co nejdriv najdu a chytim....zatim mam jen pokoutnika

2 seto seto | Web | 20. června 2015 v 5:25 | Reagovat

nove pujcky na ucet 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama