Křižák laločnatý (Argiope lobata)

20. listopadu 2012 v 18:27 | Matouš Pavlík |  Křižákovití (Araneidae)
Tento křižák spadá stejně jako jeho příbuzný křižák pruhovaný do rodu Argiope. Poznáme ho především podle charakteristického tvaru zadečku - po jeho obvodu je několik ,,laloků". Je to největší křižák Evropy. Délka těla samice je až 25 mm. Zadeček zdobí žluto-černo-bílá kresba. Nohy jsou černo-žlutě pruhované a hlavohruď šedá. Sameček je podstatně menší - dorůstá nanejvýš 8 mm. Zadeček je malý a hnědě strakatý. Tká si sítě, jež mohou být i metr široké. Stejně jako u Argiope bruennichi je na nich klikatý pavučinový pruh, tvořený více vlákny. Není nijak zvlášť jedovatý ani nebezpečný.
Křižák laločnatý se vyskytuje v teplejších křovinatých stepích a stráních. Je rozšířen po Africe, Asii i Evropě. V Evropě obývá zvláště jižnější oblasti. V ČR nežije.
Já jsem se s tímto pavoukem setkal pouze jednou v Chorvatsku. Exemplář, který jsem nalezl, však bohužel nedorůstal plné velikosti. Zvláštností jsou u něj jeho obranné reflexy. Kdykoli se k němu něco přiblížilo na příliš krátkou vzdálenost, rychle se na síti rozkmital, aby útočníka odradil. Stejný manévr používají třeba sekáči.
Argiope lobata z Chorvatska
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama