Jak začít s entomologií

2. prosince 2011 v 13:53 | Matouš Pavlík |  Na úvod
Zabývat se entomologií patří k nejkrásnějším věcem života, pokud tomu příjdete na chuť. Musíte vidět krásu ve všech těch miniaturních stvořeních, co najdete. Listovat v odborné literatuře s mnoha fotkami. Zjišťovat překrásné zajímavosti hmyzí říše. Nebát se kousnutí ani bodnutí, když hmyz berete do ruky, a hlavně pozorně zkoumat tyto krásy, v průběhu chovu. Není to nic složitého. Vždyť vše co entomologie obnáší je všude kolem vás! V lesích, na loukách a polích, v bažinách, ve vysokých horách, ve vodních nádržích, ve městech i u vás samotných doma. Zkrátka řečeno, není to věc, za kterou byste se museli hnát daleko. Stačí se jen pozorně dívat a nic nepřehlédnout. Mějte na paměti, že tyto začátky jsou vždy nejkrásnější. Vše je pro vás ještě nové a pořád ještě narážíte na druhy, které vůbec neumíte zařadit.
Nejlepší způsob jak poznat hmyzí říši pěkně zblízka je chov. Na to však nesmíte jít s prázdnýma rukama. Měli byste si pořídit dostatečně veliké sklenice nebo nejlépe terária, akvária či houseníky. Na to, abyste zjistili čím se hmyz co chcete chovat živí a jaké zvyky od něj můžete očekávat použijte odborné knihy. Každý bezobratlý potřebuje to, na co je zvyklý. Motýli, můry, blanokřídlí, síťokřídlí a někteří dvoukřídlí potřebují čerstvé rostoucí květiny k sběru nektaru a opylování nebo alespoň ředěný med. Každá housenka, kterou najdete chce pro svou obživu speciální druh rostliny. Housenky lišajů se potřebují zahrabat, aby se mohly kuklit. Různé druhy brouků a ploštic se živí jiným hmyzem nebo mšicemi. Vodní druhy potřebují pro obživu jiný hmyz, vodní rostliny nebo rozkládající se látky. Existují i těžko chovatelné druhy, živící se trusem, mršinami nebo krví. Mnohé z těchto druhů přenášejí choroby. Ale jak říkám: Chovat se dá všechno. A sám se o to snažím. Já jsem si třeba pro chov vybral nekrofágní organismy (mrchožrouty a mršníky).
Bohužel pro některé lidi je poněkud těžké si na hmyz zvyknout. Proto pro první chov vám výhradně doporučuji motýlí housenky. Mnohé jsou velmi pěkné a chov je jednoduchý, pokud víte o jaký druh se jedná a čím se stravuje. K jejich chovu použijte terária nebo vzdušné houseníky.
Abyste mohli chovat různé druhy hmyzu, nejprve je musíte chytit. K tomu vám poslouží síťka na motýly a na polapení vodního hmyzu planktonní síť, vhodná do oboru hydrobiologie. Ovšem nemusíte jen aktivně lovit. Můžete také připravit jednoduché hmyzí pasti. Velmi dobrá je třeba sklenice, zapuštěná až po okraj v zemi s návnadou uvnitř a stříškou, aby do ní nepršelo. Návody na tyto pasti se dají najít všude na internetu.
Samozřejmě to už je na vás, jakým způsobem budete hmyz lovit a chovat. Přeji vám skvělou zábavu při lovu a chovu hmyzu!Smějící se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Kryštof Jarmar Jiří Kryštof Jarmar | 10. prosince 2011 v 0:16 | Reagovat

Pěkný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama