Charakteristika mrchožroutů

3. prosince 2011 v 15:03 | Matouš Pavlík |  Mrchožroutovití (Silphidae)
Všichni mrchožrouti jsou moc zajímaví a to stavbou těla i způsobem života. Mrchožrouti (znamenaný, housenkář, obecný, černý, atd.) mají velmi podivný tvar těla. Zdobí je především široká hruď, kterou vroubí většinou nahoru zahnutý dobře viditelný okraj. To samé platí i u krovek, které jsou též vroubeny a u většiny druhů na sobě mají svislé rýhy. Jejich hlava má většinou lichoběžníkový tvar a u druhu phosphuga atrata je zúžena pro lov plžů.
Hrobaříci, kteří také patří do této čeledi nemají tak široký štít ani zadeček a krovky občas mívají pestře zbarveny.
Velmi fascinující jsou i larvy mrchožroutů (např. phosphuga, silpha...), které občas nápadně vzhledem a šíří těla připomínají prehistorické trilobity. U druhu phosphuga atrata se také při jisté nepozornosti dají zaměnit s larvymi světlušek. Larvy hrobaříků rodu nectrophorus jsou bílé, zdánlivě připomínající muší strusky.
Většina mrchožroutů se živí mrchožravě a dravě a někteří jsou dokonce z poloviny býložravci. Někteří vyhledávají mršiny, jiní aktivně loví hmyz a ti býložraví škodí na zelenině. Hrobaříci (nectrophorus) se shromažďují na mršinách a loví zde drobné živočichy.
Většina mrchožroutů nechává své larvy, aby se o sebe staraly samy, kromě hrobaříků. Ti o své potomky skvěle pečují. na mršině pro ně budují jakési potravinové koule, které nejprve larvy žerou. Až jsou starší, dospělci je krmí nažvýkaným masem.
Mrchožrout černý (phosphuga atrata) - mladý jedinec, který nyní patří do mé sbírky
Mrchožrout znamenaný (oeceoptoma thoracica) - hodují na mršině krtka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:54 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama